Ciekawe Nowości Finansowe

Wpis

sobota, 25 lipca 2015

O tym jak inwestować w metale szlachetne

Szlachetne metale są wymienną walutą rozpoznawalną od setek lat, nie podlega procedurze dewaluacji, bo jest niewielka ilość takiego materiału naturalnego i nie można go zwielokrotnić w jakiś cudowny sposób. Niezależnie od tego, czy w przyszłych latach posiadanie metalu szlachetnego będzie legalne, to taki rodzaj waluty warto mieć. Przy czym nie należy konwertować wszelkich swoich środków w złoto!

Należałoby się zastanowić, czy nabywać złoto a może srebro? To zależy od objętości Twojego portfela, bo gdy mówimy o niedużych poziomach (do 10000 PLN), to celujmy w srebro, obszerniejsze zakupy szlachetnych metali można podzielić na złoto i srebro.

Zarówno złoto jak i srebro inwestycyjne nie ma najmniejszej korelacji z biżuterią (łańcuszki są tak zwanym złomem metali szlachetnych prezentujący rzeczywistą wartość dopiero po przetopieniu). Cena rynkowa złotego kruszcu (tzw. cena SPOT) bywa wartością niestałą w czasie i w bieżących czasach przedstawiana bywa w dolarach.

złoto oszczedzanie na prywatną emeryturę

Zakupić powinno się monety oczywiście bulionowe o jak najbardziej rozpoznawalne w światowej skali, zatem nie żadne okazjonalne pamiątki po Janie Pawle II. Wybrać można kilka monet bulionowych znanych w świecie, np.: Maple Leaf. Powinno się unikać tego co z Chin, bo tam znacznie łatwiej o falsyfikaty.

Do ustalenia jest trochę cech, gdy już wyselekcjonowaliśmy dany typ sztabki. Opinie w sieci na temat sprzedawcy, to czy przesyłka jest typu krótkookresowa czy długoterminowa. Jako krótkoterminową uznaje się do pięciu dni roboczych - po prostu towar powinien być w magazynie w trakcie kupna.

Trzeba brać pod rozwagę, że jest szansa spotkania falsyfikatów, stąd nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Jedynie renoma sprzedawcy, renoma samego produktu. Zakłada się, że im mniejsza moneta, tym trudniej uzyskać jej podróbkę (w duże sztabki fałszerze są w stanie w środek wpakować wolframowe pręty cechujące się podobnym ciężarem właściwym do złota). Dlatego najlepiej nie przekraczać wagi 1oz. Dużo trudniej podrobić bilon niż sztabkę.

Jak zatem zadbać o swój portfel? W pierwszym kroku zdecydować, jaki fragment ma zostać zamrożony na długi okres, pozostałą kwotę powinno się oszczędzać na różny sposób (akcje). Następnie powinno się przeznaczyć budżet przeznaczony na złoto w ustalonych proporcjach. W ramach podziału mniejszy procent powinno się ulokować w srebrne monety jednouncjowe, tu najlepiej sprawdzą się monety pokroju: Wiener Philharmoniker.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
oszczednosc24
Czas publikacji:
sobota, 25 lipca 2015 15:24

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Gość Trejdoo napisał(a) z *.cable.smsnet.pl komentarz datowany na 2017/12/12 22:21:13:

    Uważam, że złoto jest jednym z najstabilniejszych surowców, którego wartość nieustannie wzrasta. Jeśli nie wiemy, w co inwestować swoje pieniądze, warto zacząć od złota, które jest "pewniakiem".

  • Gość Getbucks napisał(a) z *.dynamic.chello.pl komentarz datowany na 2018/02/21 16:32:50:

    Ja również jestem zdania, że najrozsądniej jest inwestować w złoto, gdyż chyba jest najstabilniejszym surowcem (nie przypominam sobie, aby jego wartość drastycznie spadła)

Dodaj komentarz